Brošura za roditelje-,,Intervju s roditeljima - odgovori koje je dobro znati"

U listopadu 2017. godine, u organizaciji Ureda za suzbijanje zlouporabe droga održan je godišnji sastanak Radne skupine za Sustav ranog upozoravanja u slučaju pojave novih psihoaktivnih tvari u Republici Hrvatskoj.

Na godišnjem sastanku predstavljen je nacrt brošure namijenjene informiranju roditelja o novim psihoaktivnim tvarima, te je sa članovima spomenute Radne skupine usuglašena konačna verzija brošure ,,Intervju s roditeljima - odgovori koje je dobro znati" koja se nalazi u prilogu.

Priloženi dokumenti:
Brosura za roditelje.pdf

OPTIMALNI RODITELJSKI POSTUPCI

Cilj ove rubrike je prikazati optimalne roditeljske odgojne postupke kako ih predstavlja knjiga "Roditelji i djeca na pragu adolescencije: pogled iz tri kuta, izazovi i podrška" (Pećnik, Tokić. Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, Zagreb, 2011). Autori na temelju istraživanja provedenog na uzorku od 1074 učenika sedmih razreda osnovne škole i 1828 roditelja identificiraju roditeljske odgojne postupke koji rezultiraju poželjnim odgojnim ishodima.

Istraživanje je temeljeno na teoriji samoodređenja (Ryan i Deci, 2000; Grolnick i sur. 2008) koja kao osnovu povećane samomotivacije i mentalnog zdravlja navodi zadovoljenje potreba za:

• POVEZANOSTI („Osjećam se voljenom.”, „Osjećam da smo jako udaljene jedna od druge.”, „Osjećam veliku bliskost i povezanost.”),

• KOMPETENCIJOM („Osjećam da sam pametna i sposobna.”, „Osjećam se kao da nisam dovoljno uspješna.”, „Osjećam da ništa ne mogu napraviti dobro.”),

• AUTONOMIJOM („Osjećam se kao da sam „pod kontrolom i osjećam pritisak da se moram ponašati na određeni način.”, „Mogu biti ono što jesam.”, „Imam pravo glasa i mogu izraziti svoje mišljenje.”).

Roditeljstvo koje odgovara na gore navedene potrebe negativno je povezano s problemima u ponašanju adolescenata i pozitivno povezano sa samopoštovanjem i samoregulacijom adolescenata.

Na potrebu za POVEZANOSTI odgovara OSOBNA UKLUČENOST RODITELJA  ("Nađe vremena za mene.”, „Provodi vrijeme sa mnom.”, „U toku je sa zbivanjima u mom svakodnevnom životu.”)

Osobna uključenost roditelja uključuje:
•Brižno ponašanje
•Aktivno sudjelovanje u životu
•Pružanje emocionalnih resursa
•Samootkrivanje
•Vodi do boljeg samopoštovanja
•Samootkrivanje pozitivno povezano s intrinzičnim odgojnim ciljevima

Na potrebu za KOMPETENCIJOM odgovara STVARANJE STRUKTURE („Traži da se pridržavam dogovora i pravila naše obitelji.”, „Kad želi da nešto napravim, objasni mi zašto to želi.”, „Daje mi do znanja što smijem, a što ne smijem.”, „Ako imam problem, pomaže mi smisliti kako ću ga riješiti.”, „Kad mi nešto obeća, održi obećanje.”).

Stvaranje strukture uključuje:
•Pružanje okvira za orijentaciju
•Granice i smjernice ponašanja
•Posljedice ponašanja
•Narušava se potkopavanjem partnera
•Nedosljednost vodi ka testiranju granica

Na potrebu za AUTONOMIJOM odgovara PODRŽAVANJE AUTONOMIJE („Ima povjerenja u mene.”, „Trudi se razumjeti moje stajalište.”, „Dozvoljava mi raditi ono što mi je važno.”, „Potiče me na samostalno odlučivanje.”).

Podržavanje autonomije uključuje:
•Intrinzične odgojne ciljeve
•Postavljanje granica razgovorom i dogovorom
•Uključivanje u odlučivanje
•Poticanje proaktivnosti
•Rađa ustrajnost
•Oslanjanje samo na nagrađivanje i kažnjavanje potkopava autonomiju

I za kraj, istraživači su učenike pitali koji bi se predmeti podučavali u školi za roditelje kada bi postojala. Učenici su odgovorili sljedeće:

•Pomagati kad je najteže, bonton, ostvarivanje dječjih želja i snova,

•Odnos prema djeci, kako smireno razgovarati s tinejdžerima, samostalnost, učenje o dobrom ponašanju i higijena,

•Razgovor/komunikacija (32% sastavaka).

Preventivne mjere protiv 6 vrsta raka koje uzrokuje HPV

Kampanju „Budi mRAK“ provodi Udruga studenata medicine Hrvatska - CroMSIC po cijeloj Hrvatskoj, na način da kroz zabavne i interaktivne radionice educiramo mlade o preventivnim mjerama protiv 6 vrsta raka koje uzrokuje HPV u skladu s najnovijim znanstvenim informacijama. Do sada su educirali preko 2500 srednjoškolaca u 4 hrvatska grada - Zagrebu, Rijeci, Osijeku i Splitu.

Više informacija možete naći na poveznici https://mzo.gov.hr/vijesti/budi-mrak/3981.

OBAVIJEST O PROGRAMU ZAŠTITA SIGURNOSTI DJECE NA INTERNETU

Poštovani roditelji,

obavještavamo vas da Ministarstvo znanosti i obrazovanja provodi program zaštite sigurnosti djece na internetu i u svijetu mrežnih tehnologija s ciljem upoznavanja učenika s pravilima ponašanja u virtualnome svijetu i prevencijom elektroničkog nasilja te informiranja o sigurnosti na internetu.  Više informancija možete dobiti na sljedećim poveznicama: