Novinarska skupina

Ciljevi:

Upoznavanje učenika s temeljnim pojmovima i terminima suvremenog Novinarstva, shvaćanje modela aktivnog novinarstva kao modela više informacijske obrade, informiranje o interdisciplinarnoj uvjetovanosti suvremenog novinarstva, uvođenje u tehnologiju istraživačkog, analitičkog novinarstva, njegovanje i razvijanje misaonog i izražajnog novinarstva, pobuđivanje znatiželje i vještine samostalnog istraživanja, poticanje učeničkog novinarskog stvaralaštva, otkrivanje, praćenje i poticanje učenika posebnih sklonosti, sposobnosti i kreativnosti (pisanje, grafički dizajn, fotografija, videofilmsko stvaralaštvo), razvijanje literarne darovitosti i upoznavanje s literarnim i novinarskim, izrazima, razvijanje osjećajnosti i osjetilnosti, govornih i drugih izražajnih sposobnosti i komunikacijskih vještina, mašte, kreativnosti, formiranju stavova, te stjecanja i razvijanja društvene svijesti (odgovornost, snošljivost, samokritičnost, sigurnost i samopouzdanje), razvijanje sposobnosti novinarskog načina pisanja, komunikacije i timskog rada, kreativnosti, stvaralačkog rješavanja problema kao i samopouzdanja te pozitivne afirmacije, razvijanje ljubavi prema materinskom jeziku, razvijanje svijesti o nužnosti komunikacije i razvijanje kreativnosti kroz stvaranje školskog lista i sudjelovanje na Smotri LIDRANO i smotri učeničkih zadruga Sisačko-moslavačke županije.

Namjena:

Upoznavanje s temeljnim pojmovima suvremenog novinarstva, metodama istraživanja u novinarstvu (anketa), obrada i oblikovanje teksta, prezentacijske vještine, korištenje MS Power Pointa, tablično računanje u MSExcelu, vježbanje obrade slike i dizajniranja – Adobe Photoshop, vježbanje izrade web stranica Microsoft Frontpage, održavanje web stranica Škole, praćenje aktualnih zbivanja u Školi, omogućivanje kreativnog provođenja slobodnog vremena učenicima, zainteresiranim za novinarsko izražavanje i aktivno sudjelovanje u praćenju školskih projekata.

Nositelj: Anika Lacković, prof hrvatskoga jezika

Način realizacije:

Praktični radovi (prikupljanje materijala, satistička obrada,

fotografiranje, pisani radovi, intervjui). Aktivnost se provodi izvan nastave u prostorima škole. Sudjelovanje u radu je dobrovoljno, grupa okuplja učenike svih razreda prema njihovim interesima (novinari, informatičari, dizajneri, fotografi, lektori). Novinari stalno prate zbivanja u školi i dostavljaju tekstove. Rad kroz različite oblike i metode, fotografiranje, intervju, rad na terenu.

Vremenik: Tijekom školske godine 1 sat tjedno (35 sati godišnje)

Troškovnik:

Potrošni materijal (papir i pribor za pisanje), troškovi fotokopiranja, računalo s pristupom Internetu, diktafon, digitalni fotoaparat.

Vrjednovanje:

Evaluacijski listići, ragovor, analiza na kraju nastavne godine. Budući da je stranica otvorena, svi učenici, nastavnici i roditelji mogu vrednovati, davati primjedbe, sugestije , a koristit će svima jer će dobiti sve bitne informacije o radu škole. Polaznici izvannastavne aktivnosti – literarno – novinarske grupe prezentirat će svoje radove izlaganjem u školi i čitanjem literarnih uradaka te prezentiranjem svojih novinarskih sposobnosti na priredbama u školi ili izvan nje, a za postignute rezultate učenici će biti pohvaljeni. Konkretno ocjenjivanje unutar nastave hrvatskoga jezika i drugih predmeta.

Dokumenti za prikaz